Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
Zdena Studenková a festival v roce 2022
 
z.-studenkova_1.jpg
 

Paní Zdena Studenková je významná slovenská herečka. Vystudovala obor fotografie na Střední umělecko-průmyslové škole v Bratislavě (1972) a herectví na VŠMU (1977). V letech 1977–1978 byla členkou činohry Nové scény, od roku 1978 pak činohry Slovenského národního divadla. Hrála v mnohých filmech, televizních inscenacích a seriálech.

Mimo jiné je také několikanásobná držitelka ocenění Osobnost televizní obrazovky. S celkovým počtem osm trofejí, a to šestkrát v kategorii Herečka a dvakrát coby absolutní vítězka, je nejúspěšnější účastnicí v historii této divácké ankety vůbec. 

Jako filmová herečka se Zdena Studenková objevovala na počátku zejména v českých filmech. Poprvé to bylo v roce 1974 v jednom z příběhů kriminálního filmu Motiv pro vraždu. Velkou popularitu jí přinesla hlavní hrdinka pohádky Panna a netvor (1978). 

Další filmy jí nabídly herecky velice zajímavé postavy: S tebou mě baví svět (1982), Anděl s ďáblem v těle (1983) a pokračování Anděl svádí ďábla (1988) a Putování Jana Amose (1983).  

V roce 1995 jí vyšlo hudební album Dotyky noci. Hrála také v muzikálech na Nové scéně v Košicích, v Nitře i v Praze. V současnosti hraje v Činohře Slovenského národního divadla v inscenacích Brouk v hlavě, Ideální manžel a Dům nad oceánem. Ve Štúdiu L+S v Barmankách a Co zůstalo z lásky. A na Nové scéně v muzikálu Donaha!.

V roce 2004 byla členkou poroty soutěže Miliónové děvče na televizi JOJ. V televizi Markíza ztvárňuje jednu z hlavních postav seriálu Mezi námi a účinkuje také ve slovenské verzi seriálu Ordinace v růžové zahradě jako MUDr. Eva Páleníková.

Je autorkou knih Nové recepty so štipkou hereckého korenia (dva díly) a Som herečka (Rozhovory s Jánom Štrasserom).

Žije v Bratislavě, má dceru Simonu a jejím partnerem je dirigent Branislav Kostka.

Objevila se v Soukromých pastech na TV Nova.

Od roku 2014 hraje v seriálu První republika.