Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivo Kučera: 3 strážníci

 UMĚLECKÁ AGENTURA PIERROT ve spolupráci seslovacke.jpg

 

Hrají: Ivo Kučera (klavír, zpěv), Pavel Majkus (cello, zpěv), Petr Čagánek (kytara, zpěv), David Vaculík (percuse, zpěv), Jiří Wilka (basa, zpěv)

Režie: Ivo Kučera

Výprava: Ivan Vacke

 

V představení se krom 16 písní v pofesionálním hudebním i pěveckém provedení setkáte s vtipným a silně emotivním průřezem nelehkého Ježkova života v podání herců a zpěváků Slováckého divadla Davida Vaculíka, Petra Čagánka, Pavla Majkuse a hostů Jiřího Wilky a Ivo Kučery. Posledně jmenovaný je též autorem textu, režisérem, korepetitorem a klavíristou.

Kučerova hra 3 strážníci mapuje zlomové části Ježkova života a nabízí odlehčený pohed do nitra jedné z velkých osobností hudebního života minulého století. Skrz ilustrativní vyprávění, proložené profesionálně interpretovanými písněmi Jaroslava Ježka a V+W v pětihlasém nastudování, se setkáváme s prostředím, v němž se Jaroslav Ježek denně nedobrovolně ocital, tedy s jeho „tmavomodrým světem“, po němž nese název i jedna z jeho slavných písní. Diváci se stávají svědky rozhovorů mezi Ježkem a V+W a poodhalují roušku jejich vzácného přátelství, které bylo zpečetěno společným pobytem za oceánem. Spolu se „třemi strážníky“, jak sami sebe nazývali, polemizují nad významem vlastenectví a smyslem emigrace. To vše s typickým humorem a nadhledem, který byl „třem strážníkům“ vlastní.

Připomeňme si slova Jana Wericha: „Jedna z prvních našich písniček s Ježkem byla Tři strážníci, roku 1928. Ježek sobě a nám dvěma tento titul oficiálně udělil. My tři strážníci si přece rozumíme, veď, říkával s nadšeným úsměvem, kdykoliv jsme v blázinci zákulisí nebo nad jeho pianem rozřešili vespolek nějaký zmatený a beznadějný problém, který ohrožoval premiéru. Tři strážníci, to byla autorská solidarita, svízele řemesla, to byly premiérové ovace, fašistické demonstrace i společný odjezd za oceán. Tři strážníci, to byl pro nás obraz věrnosti, symbol všeho, oč jsme se společně pokoušeli.“
straz1.jpg

 

straz2.jpg

 

www.pierrot.cz/

www.slovackedivadlo.cz/

 

 

 

 Jaroslav Ježek (1906 – 1942)

 jezek1.jpg

Český hudební skladatel, klavírista, dramaturg, dirigent, dvorní hudební tvůrce dvojice V+W, zakladatelská osobnost moderní české, taneční  jazzové hudby, sbormistr, pedagog, geniální osobnost hudebního světa. Narodil se v pražské rodině dámského krejčího. Trpěl šedým očním zákalem, po nezdařené operaci pak na jedno oko oslepnul docela a na druhé viděl jen velmi slabě. Po onemocnění spálou byl navíc silně nedoslýchavý. Poté, co jeho otec narukoval za první světové války na frontu, strávil několik let v dětském slepeckém ústavu. I přes handicapy, které Jaroslava Ježka provázely po celý jeho život, byl nesmírně produktivní. Zemřel ve věku pouhých 35 let v New Yorku a za sebou zanechává velké dílo v podobě množství písní, z nichž mnohé takřka zlidověly, ale též sborové kompozice a mnoho skladeb tzv. vážné hudby.

 jezek2.jpg