Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paul Partner: Splašené nůžky

 cas1r122494.jpg

Hrají: Helena Čermáková (klientka z vyšší společnosti), Michaela Doležalová (kadeřnice), Zdeněk Julina (zákazník), Jan Leflík (obchodník se starožitnostmi), Gustav Řezníček (majitel salonu Splašené nůžky), Pavel Vacek (zákazník)

Režie: Jakub Nvota

Dramaturgie: Miroslav Ondra

Výprava: Tatařína Zgančíková

 

Komedie s názvem Splašené nůžky udivuje diváky již mnohá desetiletí. Na úplném začátku stála hra německého autora Paula Pörtnera Scherenschnitt, kterou autor napsal v roce 1963 jako detektivní psychodrama. Na konci sedmdesátých let se ale této látky chopili američtí herci a producenti Bruce Jordan a Marylin Abramsová a vytvořili z ní komedii s detektivní zápletkou plnou herecké improvizace. Od roku 1980, kdy uvedli hru Splašené nůžky v Bostonu, byla přeložena do 11 světových jazyků a vidělo ji přes 9 miliónů diváků na více než 36 místech světa.

A co diváky na celé zeměkouli přitahuje ke Splašeným nůžkám? Možná to, že mohou svými nápady pomoci vyřešit zločin. Možná se nechávají bavit vtipnými a zamotanými situacemi. Nebo si užívají improvizace herců, kteří se častokrát musí trošku odchýlit od napsaného textu... Kdo ví. Jisté je, že kdo byl na Spalšených nůžkách jednou, bude chtít přijít podruhé. A potřetí...

Salón Splašené nůžky je luxusní kadeřnictví uprostřed Zlína. Vládne v něm jeho majitel Tony Řezníček, extravagantní vlasový stylista s uměleckými vlohami, a poměrně svérázná mladá kadeřnice Barbara Marková. Jejich klientela je pestrá. Své hlavy si tady nechávají zušlechťovat různí lidé: obchodník se starožitnostmi Eda Lorenc, pán s vizáží stavebního dělníka Pankrác Rosický, dáma z vyšší společnosti Eleonora Schubertová či suverénní mladík Matěj Veverka. Všechno by v poklidu plynulo dál, kdyby najednou nebyla v bytě nad kadeřnictvím zavražděna majitelka domu, klavíristka Isabela Czerna. Nikdo jiný než návštěvníci salónu ale nevešel do domu, takže vrahem musí být někdo z nich...

 

nuzky1.jpg

 

nuzky2.jpg

www.dhttp://www.divadlo.zlin.cz/ivadlo.zlin.cz/

 

Helena Čermáková (nar. 1957)

helena-cermakova-b.jpg

Narodila se v Brně, kde také po maturitě vystudovala herectví na JAMU. Souběžně účinkovala v amatérském divadle, krátce po dokončení studia také hostovala v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze. Herecká dráha Heleny Čermákové je již bezmála třicet let spojena s Městským divadlem ve Zlíně, kde má od absolutoria na JAMU stálé angažmá. Vytvořila zde již přes 130 rolí, od těch menších až po hlavní, střídá klasiku s modernou, s úspěchem se objevuje i v muzikálovém repertoáru (sama se ostatně věnuje zpěvu jako interpretka šansonů). Za titulní roli Júdit ve stejnojmenné inscenaci z roku 1998 získala Cenu Thálie, podruhé byla na toto prestižní ocenění nominována v roce 2006 za představení Smrt Hippodamie. Zahlédnout jste ji mohli v televizních seriálech (Ranč U Zelené sedmy, Četnické humoresky, Znamení koně). Kromě toho se Helena Čermáková věnuje práci v rozhlase. Další významnou aktivitou je pro ni recitační soubor Pegas, jehož byla zakládající členkou. Do rodného Brna se vrací také jako hostující herečka v HaDivadle.

 

helena_cermakova.jpg