Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlastimil Venclík: Kontrola nemocného aneb Vratˇmi to pyžamo

 8881.jpg

Hrají: Jan Vlasák (nemocný), Zdeněk Maryška (kontrolor)

Režie: Vlastimil Venclík

Scéna: Michal Hess

Kostýmy: Ludmila Pavlousková


Na jevišti se sejdou dva osamělí lidé, kteří mají snahu zbavit se svého tíživého traumatu. Oba, jak komisní Kontrolor, tak pasivnější Pacient, touží vylézt ze svých zaprášených a slizem návyků zanesených ulit a ohřát se ve vzájemné empatii. To se chvílemi daří, chvílemi nedaří, kostrbaté vztahy se tu uhlazují, tu zdrsňují, aby nakonec vyzrály v překvapivou pointu příběhu.

Autor a režisér v jedné osobě přidává: „Kontrola nemocného prošla již prověrkou času. Vznikla v roce 1973, premiéru měla v roce 1975 v divadle Ateliér (dnešní Ypsilonka) pod názvem Vrať mi to pyžamo. V režii Jána Roháče zde hráli: Lubomír Lipský, Jiří Hrzán, Helena Růžičková a já. Po tragické smrti Jiřího Hrzána vzniklo nové představení, kde již v mojí režii hráli: Josef Bek, Zdeněk Řehoř, Míla Myslíková a já.V té době se život se mnou zrovna nemazlil a paradoxně teprve tato hra mi umožnila návrat k tvůrčí činnosti. Objevila se dokonce i za hranicemi. Doufám, že Vás bude bavit, tak jako mě po šestatřiceti letech, už proto, že poprvé uvidíte a uslyšíte tuto hru v původním znění. Tedy s novými herci, novým koncem, bez žen a bez přestávky.“

kontrola-nemocneho-1.jpg

kontrola-nemocneho-2.jpg

 www.zivot90.cz/5-divadlo-u-valsu

 

Jan Vlasák (nar. 1943)

jan-vlasak.jpg

Vyrůstal na vesnici, kde mu už v pěti letech učarovalo vystoupení místních ochotníků. Absolvoval herectví na JAMU a divadelní kariéru začal v Uherském Hradišti. Odtud přišel do Ostravy, pak do Divadla E. F. Buriana v Praze, do Státního divadla v Brně, potom do Realistického divadla v Praze. Odtud byl angažován do Národního divadla, které po několika letech opouští a nastupuje do Divadla Rokoko, následně byl dva roky „na volné noze“ a nyní působí v MDP v Praze. Mimo to hraje také v Divadle Pod Palmovkou, ve Švandově divadle, v divadle v Řeznické. Po několik sezon se objevoval i na Letních shakespearovských hrách. Přestože je těžiště jeho práce v divadle, objevuje se i v televizi (v poslední době například v inscenaci Cizinec a krásná paní nebo v oblíbeném seriálu Ulice) i ve filmech (např. Vratné lahve, Bathory). Po celá léta pracuje v rozhlase a v dabingu.

„To, že si mohu na život vydělávat něčím co mne baví, a co je stále plné tajemství a překvapení, považuju za veliké štěstí,“ říká.

vlasak-tv-nova.jpg